شرایط دریافت وام مسکن و نحوه گزارشگیری اقساط وام مسکن

شرایط اخذ وام مسکن خانه اولی ها به چه صورت است؟

 1. ارزش ملک خریداری شده بایستی 20 درصد ( حداقل) از مبلغ خود وام بیش تر باشد.
 2. ملک دارای عمر بالای پانزده سال نباشد.
 3. در شهر های بزرگ 60 و در پایتخت 80 میلیون تومان است و میزان و سقف وام در شهرهای کوچک 40 تومان می باشد.
 4. حداقل سن برای دریافت وام مسکن اولی ها 18 سال با درآمدی مستقل است.
 5. درخواست دهنده وام چه فرد یا زوجین باید دارای حساب پس اندازی با سپرده ای به میزان نصف مبلغ دریافتی مورد نظر در بانک باشند.
 6.  نباید پیش از این از تسهیلات دولتی برای تهیه و بازسازی خانه ای استفاده کرده باشد تا فرد متقاضی شرایط دریافت وام اولی را داشته باشد.
 7. خانه مورد نظر شما جهت خرید می بایست در محدوده شهر قرار داشته باشد.
 8. از مهم ترین شرایط دریافت وام معرفی یک ضامن معتبر با دارا بودن فیش حقوقی خاص و درآمد ماهانه به صورت سه برابر مبلغ قسط است.

مدارک لازم برای دریافت وام مسکن یکم

 1. اصل و تصویر پایان کار ساختمانی
 2. ارائه مدارک شناسایی خریدار و فروشنده
 3. ارائه و تکمیل فرم درخواست
 4. ارائه قبض ساختمان
 5. اصل و تصویر تمام صفحات سند مالکیت
 6. ارائه فیش حقوقی
 7. برگه گردش حساب ضامن
 8. چک استخدامی

افزایش سقف وام خرید مسکن در سال 98

 مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه سیاست‌گذاری کنونی در قالب مصوبات شورای پول و اعتبار بیشتر بر بخش عرضه توجه دارد، اظهار کرد:‌در مجموعه سیاست‌های اعتباری امسال افزایش سقف مشارکت مدنی مدنظر قرار گرفته که به میزان زیر  افزایش یافته است.

 • به ازای هر واحد وام ساخت در تهران 170 میلیون تومان 
 •  در مراکز استان‌ها  160میلیون تومان وام ساخت تعلق می گیرد
 • وام ساخت در سایر شهرها 130
 •   سقف این وام  ساخت به 110میلیون تومان هم میرسد در مناطق کمتر توسعه‌یافته

مدیرعامل بانک مسکن  با یادآوری این‌که تا قبل از این از سقف‌های تسهیلات ثابت استفاده می‌کردیم، اضافه کرد: یعنی همه متقاضیان‌ که از سقف تسهیلات 80 میلیون تومانی استفاده می‌کردند در حالیکه پیشنهاد داده‌ایم بر اساس قدرت خرید و توان بازپرداخت افراد، سقف‌های تسهیلاتی به صورت متغیر تعیین شود و افراد بر اساس قدرت خرید و بازپرداخت اقساط خود بتوانند از تسهیلات متناسب با شرایط خود استفاده کند.

مدیرعامل بانک مسکن بیان کرد: اجرایی شدن این پیشنهاد نیازمند مصوبه شورای پول و اعتبار است.

وام مسکن یکم چیست؟

شاید بپرسید وام مسکن یکم چیست؟ بانک مسکن برای پرداخت کمک هزینه‌ مسکن، چندین وام مختلف ارائه می‌دهد. یکی از این وام‌ها، وام مسکن یکم است که این وام حدود سه سال است مورد تصویب شورای پول و اعتبار قرار گرفته و به صورت تسهیلات انفرادی و زوجین برای خرید خانه پرداخت می‌شود و همچنین از طریق بانک مسکن در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

در تسهیلات پس انداز وام یکم می‌گویند این وام مخصوص خانه اولی‌هاست، شاید برایتان سوال باشد که منظور از خانه‌ اولی‌ها چه کسانی هستند؟ منظور از این مسئله این است همان طور که در بخش های بالا گفتیم متقاضی نمی‌تواند قبل از دریافت تسهیلات وام یکم، از سایر وام‌های مسکن استفاده کرده باشد.

سقف وام مسکن یکم و شرایط قسط‌ بندی آن

همانطور که ذکر کردیم این وام به صورت انفرادی و زوجین پرداخت می‌شود و برای مناطق جغرافیایی و وضعیت مجرد یا متاهل بودن افراد مبلغ متفاوتی پرداخت می‌گردد که برای انفرادی و در تهران، 80 میلیون تومان، مراکز استان‌ها و شهر‌هایی که جمعیت آن‌ها بالای 200 هزار نفر جمعیت دارد تا 60 میلیون و در منطقه‌های دیگر تا 40 میلیون تعریف شده است.

برای زوجین نیز در تهران 160 میلیون، مراکز استان‌ها و شهر‌های بالای 200 هزار نفر جمعیت تا 120 میلیون و دیگر مناطق 80 میلیون تومان امکان دریافت وجود دارد.

اگر بخواهیم از میزان سود بازپرداخت وام مسکن یکم بگوییم  5/9% و حداکثر زمان برای بازپرداخت آن 12 سال است.به طور مثال برای فردی که وام 80 میلیون تومانی دریافت کرده است ماهانه حدود 930 هزار تومان قسط قابل پرداخت می باشد و در مجموع سودی که برمی‌گرداند 54 میلیون تومان می باشد. همچنین سود وام 160 میلیونی نیز 128 میلیون تومان است و قسط‌های آن 2 میلیون تومانی خواهد بود.

استعلام وضعیت پرداخت اقساط وام مسکن

اگر وام مسکن دریافت کردید میتوانید بدون مراجع به بانک و بدون اتلاف وقت از این پس به صورت مجازی، از آخرین وضعیت پرداخت اقساط وام های مسکن مطلع شوید.

 به این صورت کسانی که تسهیلات گرفته اند میتوانند در هر زمانی با صرف وقت بسیار اندک، تمامی اطلاعات آخرین وضعیت پرداخت اقساط خود، مبلغ کل اقساط، مانده بدهی، مانده جریمه، معوقه مانده کارمزد، تعداد کل اقساط و تعداد اقساط پرداخت شده را مشاهده کنند. 

در نبود این سامانه اینترنتی بعضی از کسانی که وام دریافت کرده بودند به خصوص تسهیلات گیرندگان مسکن مهر به دلیل دیر کرد اقساط وام و پرداخت دیرکرد متحمل ضرر زیادی می شدند و در بسیاری از موارد متوجه این جرایم نیز نبودند، در حالی که با ورود سامانه گزارش دهی این مشکل برطرف می شود.

 

چگونگی استعلام گیری وضعیت پرداخت اقساط وام مسکن

در این سامانه تسهیلات گیرندگان میتوانند با مراجعه به سایت بانک مسکن پس از انتخاب گزینه سامانه بانکداری الکترونیک،گزینه پرداخت قسط را در نوار نارنجی رنگ سمت راست صفحه مانیتور انتخاب کنند و پس از کلیک مجدد بر روی گزینه پرداخت قسط، وارد بخش مربوطه برای اطلاع از آخرین وضعیت و جزییات پرداخت اقساط تسهیلات مسکن شوند. 

شرایط دریافت وام مسکن و نحوه گزارشگیری اقساط وام مسکن

در این قسمت با وارد کردن شماره کارت تسهیلات، افراد به صفحه ای هدایت می شوند که در آن آخرین وضعیت و ریز جزییات مربوط به پرداخت اقساط از سوی تسهیلات گیرندگان به تفکیک نمایش داده شده است.

 

در این مقاله از نگین نور سعی کردیم تا به سوال بسیاری از کاربران در مورد استعلام و نحوه گزارشگیری اقساط وام مسکن پاسخ دهیم.

برای مشاوره رایگان از تیم با سابقه املاک نگین نور با ما در تماس باشید.

 خرید ویلا در شمال کشور