فرق بین مبایعه نامه و قولنامه چیست؟

معنای مبایعه نامه

مبایعه نامه چیست

شما چه در امر ساخت و ساز ویلا در شمال فعالیت داشته باشید و چه قصد خرید ویلا در شمال را داشته باشید فرقی نمی کند،به هر حال در هر دو مورد قطعاً با مبایعه نامه سروکار خواهید داشت.

خریدار و فروشنده با هم برای خرید مال، توافق می‌کنند و در زمان تحویل دادن مال از جانب فروشنده و تحویل گرفتن آن از جانب خریدار، تعهداتی را هر دو طرف متقبل می‌شوند.به این سند در واقع مبایعه نامه گفته می شود.

در تعریف مبایعه نامه از واژه مال استفاده می‌شود.درست است که مبایعه نامه بیشتر برای املاک به کار می‌رود، اما ممکن است مال، چیزی غیر از ملک باشد.

تفاوت مبایعه نامه با سند رسمی

خوب است بدانید که مبایعه نامه یک سند عادی بوده و با سند رسمی کاملاً متفاوت است. سند رسمی سندی است که لازم است در دفاتر اسناد، برحسب اصول قانونی و توسط ماموران رسمی تنظیم گردد.

مبایعه نامه به منظور حفظ حقوق طرفین، تنظیم می‌گردد.معمولا قبل از صادر شدن سند رسمی برای مثال در امر ساخت و ساز ویلا در شمال اگر ویلایی را پیش خرید نمایید، هنوز بنا آماده برای صادر کردن سند نیست، اما باید از طریقی، هم خریدار و فروشنده از مالکیت این ساختمان اطمینان داشته باشند،پس از تنظیم مبایعه نامه به همین منظور استفاده خواهد شد.

فروشنده اگر ویلا را به چند نفر بفروشد و یا اینکه خریدار، در اواسط کار بخواهد ویلا را به فردی دیگر واگذار نماید. وجود مبایعه نامه تعیین کننده مالکیت بنا بوده و در صورتیکه مشکلی در حین کار پیش بیاید، می‌توان از طریق دادگاه اقدام کنید.

پس بدین منظور باید با نحوه تنظیم مبایعه نامه نیز آشنا باشید

نحوه تنظیم مبایعه نامه

در تنظیم مبایعه نامه تا زمان تنظیم سند رسمی چه در زمان خرید ویلا در شمال و چه در زمینه ساخت و ساز ویلا که زمان زیادی تا صادر کردن سند زمان می‌برد،باید فروشنده و خریدار تعهداتی را قبول کنند،که مدرک قانونی دست طرفین باشد:

تعهدات مربوط به حق فروشنده در مبایعه نامه

معمولاً باید نزدیک به سه چهارم از مبلغ ملک توسط خریدار به فروشنده تحول داده شود،پس حق فروشنده است که که در زمان فروختن ملک خود، مطمئن شود تا زمان تنظیم سند رسمی، خریدار بخش عمده‌ای از هزینه را پرداخت کرده و تنها بخشی از آن در زمان موعود دریافت می‌کند. و آن سه چهارم مبلغ اولیه نیز برای این است که اقدامات لازم جهت تنظیم سند رسمی صورت گیرد.و همانطور که گفتیم مابقی وجه باقی مانده نیز  در قالب چند فقره چک و یا به صورت نقدی نیز دریافت می‌شود.

نکته قابل توجه این حق است که فروشنده در صورتیکه خریدار درخواست کند باقیمانده وجه را بعد از تنظیم سند به صورت چک پرداخت کند،می تواند در مبایعه نامه ذکر نماید که اگر هر کدام از چک‌ها به پول نقد تبدیل نشد معامله فسخ می گردد.

 

فرق بین مبایعه نامه و قولنامه چیست؟

 

تعهدات مربوط به حق خریدار در مبایعه نامه

خریدار نیز بالاخره باید برای تضمین مال خود،می تواند تعهداتی را از سمت فروشنده دریافت کند. بالاخره خریدار قرار است بر طبق توافقات انجام گرفته در مبایعه نامه مبلغی را تا زمان دریافت سند رسمی به فروشنده پرداخت کند.

لذا فروشنده باید تعهد دهد اگر در زمان مراجعه به دفتر خانه برای تدوین سند رسمی در محل حضور نداشته باشد، مبلغی را به خریدار پرداخت کند. حتی خریدار می‌تواند در مبایعه نامه ذکر کند در صورتیکه در هر مرحله از فرآیند ساخت و ساز ویلا در شمال و یا در زمان صدور سند رسمی مشخص شود که این ملک به فروشنده تعلق نداشته و فروش آن غیر قانونی است، قرارداد را فسخ نماید.

حال به تعریف و مسائل مربوط به قولنامه می پردازیم:

معنی قولنامه

تعریف قولنامه

برای خرید و فروش هر نوع مال به ویژه فروش املاک، نوع دیگری از قراردادها که بین طرفین منعقد می‌شود، قولنامه است. اگر شما تصمیم به خرید ویلا در شمال دارید اما تا چند روز آینده نمی‌توانید اولین مبلغ تعیین شده توسط فروشنده را پرداخت کنید در این صورت قولنامه‌ای میان شما تنظیم می‌شود.

در واقع در این قرداد، قول‌هایی بین شما و فروشنده رد و بدل می‌شود. برای مثال فروشنده قول می‌دهد که به شما فرصت دهد تا مبلغ اولیه را در زمان مقرر پرداخت نموده و در این فاصله، مال را به کسی دیگر نفروشد.

شما یک ویلا را پیش خرید می‌کنید اما از پیمانکار کمی فرصت برای اماده کردن پول درخواست می‌کنید. باید مطمئن شوید در این مدت، فروشنده مشتری جدید برای ملک خود پیدا نمی‌کند و بر سر قول خود خواهد ماند. تنظیم قولنامه در امر ساخت و ساز ویلا در شمال بسیار رایج است.

حال تفاوت بین مبایعه نامه و قولنامه

تفاوت قولنامه و مبایعه نامه

بارها کاربران نگین نور سوالاتی در مورد قولنامه ها قردادها و اسناد می پرسند و یکی از سوالات غالب تفاوت بین مبایعه نامه و قولنامه است.

از نظر لغوی این دو با یکدیگر تفاوت دارند اما جالب است بدانید که از نظر حقوقی، تفاوتی فاحشی بین مبایعه نامه و قولنامه وجود ندارد.

اما در مورد برخی از وجه تمایزها میان این دو، کمی صحبت خواهیم نمود.

در مورد مبایعه نامه به محض اینکه قرارداد منعقد شد، لازم است وجهی را به فروشنده پرداخت کنید و

فروشنده در ازای دریافت وجه، باید سند مبایعه نامه را به شما ارائه کند.

اما در مورد قولنامه نباید به محض تنظیم قرارداد، وجه را به فروشنده پرداخت کنید بلکه شما با این تعهد نامه در واقع از فروشنده قول خواهید گرفت که تا آماده کردن وجه اولیه، مال را به کس دیگری نفروشد. بنابراین قولنامه به معنی مالکیت خریدار نیست.

 

 

فرق بین مبایعه نامه و قولنامه چیست؟

 

 

اگر با فروشنده به توافق رسیدید که برای خرید ویلا در شمال قولنامه و یا مبایعه نامه‌ای تنظیم شود، نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

نکات لازم جهت تنظیم قولنامه و مبایعه نامه

  • قرداد کاملا قانونی باشد:

تعهدات طرفین حتما براساس قوانین کشوری در قرارداد لحاظ گردد تا در زمان تنظیم سند رسمی ملک، مشکلی بروز نکند.

  • از وجود ملک اطمینان حاصل کنید:

اسناد و مدارک را نیز به دقت کنترل کرده و از مالکیت آن اطمینان حاصل کنید.

  • نحوه پرداخت وجه مشخص گردد:

حتماً تاریخ قسط‌ها در مبایعه نامه مشخص شود. در مورد قولنامه نیز تعیین کنید اولین هزینه پرداختی در چه تاریخ و به چه میزان پرداخت شود.

  • موارد استثنا در قرداد ذکر کنید:

اگر خریدار در پرداخت مبالغ در تاریخ‌های تنظیم شده کوتاهی کند، باید مبلغی را به عنوان جریمه پرداخت کند و اگر در زمان تحویل سند، فروشنده موفق نشده باشد بنا را به موقع آماده و تحویل دهد، لازم است مبلغی را به عنوان جریمه به خریدار پرداخت کند.

  • قرداد ملک باید دارای شاهد باشد:

تفاوتی ندارد که خرید ویلا در شمال را از طریق مبایعه نامه انجام می‌دهید و یا در ابتدا به سراغ قولنامه می‌روید. در هر صورت به جز شما و فروشنده، باید نفر سومی به عنوان شاهد این قرارداد را امضا کند که معمولاً صاحبان بنگاه‌های معاملاتی اینکار را انجام خواهند داد. این شاهد در صورت بروز مشکل، به صورت بی‌طرف در دادگاه شهادت خواهد داد.

 تیم مشاوران املاک نگین نور همراه شما خواهد بود تا خرید ویلا را به راحتی و اطمینان و قانونی انجام دهید،برای گرفتن مشاوره فرم در خواست مشاوره را در کنار هر ملک مورد نظر خودتان در سایت نگین نور پر کنید و برای ما ارسال کنید.همکاران ما با شما تماس خواهند گرفت.