سرمایه گذاری در شمال

سرمایه گذاری در شمال و خرید ملک، زمین، خانه، آپارتمان و همچنین ویلا از گذشته تا به امروز همواره طرفداران زیادی داشته است. دو استان مازندران و گیلان به دلیل نزدیکی به تهران همیشه مقصد خرید ویلا بوده اند. به خصوص شهرهایی که برای رسیدن به آنها نیازی به گذراندن زمان زیاد نیست و می توان با چند ساعت رانندگی به آنها رسید. البته همه افرادی که برای خرید ویلا اقدام می کنند، قصد سرمایه گذاری ندارند و تعداد زیادی از بین آنها برای لذت بردن از آب و هوا و طبیعت زیبا به سراغ شمال می روند.

اما آنها که می خواهند یک سرمایه گذاری پر سود داشته باشند، باید جوانب زیادی را مد نظر داشته باشند. انتخاب شهر و منطقه و بعد از آن بنای مناسب فرآیندی است که بدون کمک از افراد متخصص و مشاوران با تجربه ناممکن است. در بهترین حالت بهتر است پیش از هر اقدامی از افراد متخصص کمک گرفته شود.

 

سرمایه گذاری در دو استان مازندران و گیلان

سرمایه گذاری در شمال از نظر برخی یکی از بهترین راه های کسب درآمد است. استان مازندران دسترسی بهتری از استان گیلان دارد و در شهرها و مناطق مختلف این استان ساخت و ساز زیادی صورت گرفته است. گردشگری هم در استان مازندران از گیلان رونق بیشتری دارد و همین یکی از دلایل پرطرفدارتر بودن مازندران در مقایسه با گیلان است. از آنجا که قیمت ویلا همیشه رشد داشته است، بر تعداد افرادی که برای سرمایه گذاری به سراغ آن می روند روز به روز افزوده می شود.

پیدا کردن شهر مناسب در بین شهرهایی با اقلیم مختلف در این دو استان به ویژه استان مازندران موجب شده است که هر کسی با هر سلیقه ای بتواند ویلای مورد نظرش را در بین آنها بیابد. وجود ویلای جنگلی، ویلای دریایی، ویلای شهرکی و ویلا در ییلاقات موجب شده است که انتخاب کار دشواری نباشد. حتی همه شهرهای شمالی آب و هوای شرجی ندارند و می توان مناطقی با آب و هوای کوهستانی و خنک نیز پیدا کرد. البته برای یافتن چنین مناطقی باید از دریا فاصله گرفت. اما به طور قطع ویلاهای دریایی در بین بقیه بیشترین محبوبیت را دارا هستند.

 

انتخاب شهر مناسب برای سرمایه گذاری و خرید ویلا

سرمایه گذاری در شمال تنها به ساکنان شهر تهران یا خود ساکنان شهرهای شمالی محدود نمی شود. البته این که بیشتر خریداران این ویلاها در بین تهرانی هستند انکار ناپذیر است، اما از شهرهای دیگر هم به این کار روی می آورند. یکی از مهم ترین دلایل آن هم نزدیکی استان های شمالی به استان تهران است. تنها با چند ساعت رانندگی می توان خود را به این شهرها رساند. استان مازندران از نظر موقعیت مکانی اهمیت بسیار زیادی برای تهرانی هایی دارد که قصد سرمایه گذاری در شهرهای شمالی را دارند.

در شهرهای ساحلی این استان می توان انواع و اقسام ویلاها را یافت. از ویلاهای جدید و مدرن با امکانات فوق العاده گرفته تا ویلاهای قدیمی و معمولی که هر کدام دارای ویژگی ها و مزایای خودشان هستند. از نظر برخی از کسانی که می خواهند در شهرهای شمالی ویلا بخرند، شهرهایی که از نظر گردشگری پر رونق هستند، برای خرید ویلا و سرمایه گذاری گزینه های مناسبی تلقی می شوند. برعکس، برخی ترجیح می دهند در بین شهرهایی که هنوز به اندازه شهرهای مشهور شلوغ نشده اند دست به انتخاب ویلا برای خرید و سرمایه گذاری بزنند. هر شهری با توجه به مشخصاتی که دارد برای خرید ویلا و سرمایه گذاری انتخاب می شود.

 

سرمایه‌ گذاری در شهرهای شلوغ

سرمایه گذاری در شمال در بین شهرهای شلوغ مزایا و معایبی دارد. در این شهرها ساخت و ساز همیشه در حال رشد است و هنوز هم دارای ظرفیت ویلاهای جدید هستند. البته شهرهای گردشگری و پر تردد از امکانات بسیار خوبی نیز در مقایسه با شهرهای دیگر برخوردار هستند. مراکز خرید و امکانات تفریحی که در این شهرها وجود دارد در شهرهایی که گردشگری در آنها چندان رونقی ندارد بسیار بیشتر هستند. همه چیز در دسترس است و برای دست یافتن به هر امکانی نیاز نیست وقت زیادی صرف شود.

یکی از مسائلی که در زمان انتخاب شهر برای خرید ویلا به آن توجه می شود چشم اندازی است که می توان در آن تجربه کرد. درست است که فرد سرمایه گذار قرار نیست خودش در ویلایی که می خرد زندگی کند و از چشم اندازش لذت ببرد. اما باید به این نکته توجه داشت که در زمان فروش ویلا خریداران همه این موارد را در نظر می گیرند و چشم انداز زیبا یکی از مواردی است که موجب بالا رفتن قیمت ویلا می شود.

 

سرمایه‌ گذاری در شهرهای اشباع نشده

سرمایه گذاری در شمال در شهرهای اشباع نشده هم بنا به دلایل زیادی می تواند با سود زیادی همراه باشد. بعضی از شهرهای شلوغ سیر صعودی در پیشرفت و رشد اقتصادی دارند و برای سرمایه گذارها می توانند بهترین گزینه باشند. ضمن این که می توان در بین آنها ویلاهایی را یافت که خریداری آنها به صورت نقدی هم امکان پذیر است. اما شهرهایی هم هستند که هنوز در دسته شهرهای شلوغ و پر طرفدار در بین گردشگران نیستند، اما در چند سال آینده ممکن است به فهرست آنها اضافه شوند و رشد گردشگری در آنها موجب بالا رفتن قیمت خانه و ملک در این شهرها خواهد شد.

شهرهای اشباع نشده هنوز ظرفیت ساخت و ساز دارند و بدون آسیب به محیط زیست و طبیعت همچنان می توان در آنها ویلاهای با متراژهای مختلف را به وجود آورد. خرید زمین در این شهرها هم می تواند سرمایه ای را در طولانی مدت برای فرد سرمایه گذار به همراه بیاورد.

در هر حال، افرادی که قصد سرمایه گذاری در شهرهای شمالی با خرید ویلا را دارند دوست دارند کم ریسک ترین شهرها و مناطق را انتخاب کنند. برای یک انتخاب مناسب کمک گرفتن از کسانی که در این مسیر تجربه های بسیاری را کسب کرده اند می تواند بهترین راه باشد.

 

خرید زمین در شهرهای شمالی

سرمایه گذاری در شمال تنها با خرید ویلا نیست. آنها که سرمایه کمتری دارند می توانند به جای ویلا برای خرید زمین اقدام کنند. گاهی ممکن است ساخت و سازهای مشارکتی روی زمین موجب به دست آوردن سود کلانی برای خریدار شود. حتی ساخت و ساز انفرادی هم بسیار پر سود است و نمی توان این سودآوری را منکر شد. زمان مسئله بسیار مهمی در این نوع سرمایه گذاری ها محسوب می شود.

با کمی تحقیق و بررسی می توان متوجه شد که خرید زمین در کدام شهرها به سود بیشتر منجر خواهد شد. می توان از افرادی که زمین خریده و بعد در آن ویلا ساخته اند اطلاعات بیشتری در این باره به دست آورد. البته زمان سرمایه گذاری را نیز نباید نادیده گرفت. وقتی ثبات بر بازار حاکم است، می توان برای خرید اقدام کرد. در مواقعی که بازار با رونق فاصله دارد، می توان دست به خرید زد. در زمان های پرنوسان اقتصادی خرید ملک و زمین کار عاقلانه های به نظر نمی رسد. 

تقاضا و عرضه همیشه با هم در ارتباط بوده اند که باید به آن توجه شود. وقتی تقاضا بالا باشد، قیمت زمین، خانه و ویلا متعاقب آن بالا خواهد رفت. کم شدن عرضه هم می تواند منجر به گران تر شدن قیمت ها بشود. خرید و فروش بدون توجه به تقاضا و عرضه ممکن نیست.

رطوبت یکی از دلایلی است که برخی معتقد هستند در فرسوده شدن ویلا اثرگذار است و به همین دلیل توصیه می کنند که افراد سرمایه گذار به جای ویلا برای خرید زمین اقدام کنند تا احیاناً از قیمت ویلای آنها کم نشود.